Audiorozhovor: František Stárek Čuňas
Zastávat většinový názor je vždy komfortnější než ražení vlastních pohledů a úsudků na svět kolem sebe. Jedním z těch, kteří se rozhodli ohradit vůči demagogii minulého režimu, byl i šéfredaktor samizdatového časopisu Vokno a publicista František Stárek Čuňas. O tom, jak složité bylo vést undergroundový časopis v době, kdy byla svoboda slova prázdným souslovím, si přišel 28. května popovídat do prvního dílu pořadu Galerie Ne, který tentokrát vedl Jirkam. U mikrofonu ale nesměl chybět ani Jan Hanzlík, spoluzakladatel projektu Galerie Ne, jenž se od příště posluchačům představí už nikoli v roli hosta, ale moderátora.
V úvodu pořadu Jan Hanzlík řekl, o čem projekt je a na co se mohou posluchači StreetCulture těšit: „Jedná se o příběhy lidí, kteří se v určité části svého života rozhodli přestat věci dělat tak, jak se většinově očekává, rozhodli se, že je budou dělat podle svého. A to v souladu se svým svědomím nebo přesvědčením. Řekli ne."
Zbytek pořadu pak patřil životnímu příběhu Františkovi Stárkovi alias Čuňasovi, jedné z osobností Galerie Ne. Sám sebe za hrdinu nepovažuje.Údajně jen dělal to, co uznal za vhodné. „Cítil jsem, že byl potřeba prvek, kolem kterého by se mohli sdružovat čeští undergroundoví literáti, hudebníci a umělci," popisuje Stárek, co ho vedlo k založení časopisu. Proč mu „rostou nehty" z tvrzení, která idealizují tehdejší poměry? Jak přesvědčoval Ivana Martina Jirouse, aby sedl ke stolu a začal psát? Jakou technologií se tehdy prorážel „totalitní firewall"? Odpovědi leží v podcastu níž.
http://www.mixcloud.com/streetculture/audiorozhovor-franti%C5%A1ek-st%C3%A1rek-%C4%8Du%C5%88as-po%C5%99ad-galerie-ne-28-5-2014/